Dil ve Konuşma Terapisi

Erken müdahale terapinin kilit noktasıdır.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ NEDİR?

Dil, insanların anlaşmasını, iletişim kurmasını, duygu, düşünce, istek ve ihtiyaçlarını anlatmasını sağlayan sözcükler ve ifadelerden oluşan bir semboller bütünüdür. Konuşma ise motor süreçleri kapsayan eylemlerdir. Konuşma terapisi, konuşma ,dil ve iletişim becerilerini kullanma yeteneğinizi geliştiren bir terapidir. Düşüncelerinizi anlaşılır bir şekilde ifade etmenize ve diğer insanların size ne söylediğini anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca hafızanız ve sorunları çözme yeteneğiniz gibi becerileri geliştirebilir.

Özel ihtiyaçlarınızı karşılayan egzersizler ve terapiler bulmak için bir dil ve konuşma terapisti ile birlikte çalışılır. Bazı bireylerin konuşma ve iletişim kurma konusunda yardıma ihtiyacı vardır, dili daha iyi işlemlemek ve anlamak için konuşma terapisine ihtiyaç duyarlar. Sizin veya çocuğunuzun dil konuşma terapisine ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede bir dil ve konuşma terapistinden değerlendirme almanız faydalı olacaktır.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ KİMDİR?

Dil ve konuşma terapistleri kendi alanlarında ayırıcı tanı koyabilen, değerlendirme ve terapi planını oluşturan ve yürüten meslek grubudur. Dil ve konuşma terapistleri dört yıllık dil ve konuşma terapisi lisans bölümünden mezun olmuş veya dil ve konuşma terapisi yüksek lisansı yapmış kişilerdir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ HANGİ ALANLARDA ÇALIŞIR?

 • Konuşma sesi bozukluları (artikülasyon ve fonolojik bozukluklar)
 • Gecikmiş dil ve konuşma
 • Otizm spektrum bozukluğu
 • Down sendromu
 • Dudak damak yarıklıkları
 • Akıcılık bozuklukları (kekemelik, hızlı bozuk konuşma)
 • Motor konuşma bozuklukları (apraksi, dizartri)
 • Nörojenik edinilmiş dil bozuklukları (afazi)
 • Ses bozukluğu
 • Yutma bozuklukları

KONUŞMA TERAPİSTİ NE YAPAR?

Konuşma terapisi, konuşma dil ve iletişim kurma yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ne tür bir konuşma terapisine ihtiyacınız olduğu, yaşınız, sağlık durumunuz veya hangi konuşma zorluklarınız olduğu dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Dil ve konuşma terapistiniz, durumunuza göre uygun terapiyi size detaylıca anlatarak, yönlendirmelerle birlikte en sağlıklı şekilde süreci yürütür. Konuşma terapisinin birçok farklı yaklaşımı ve kategorisi vardır ve konuşma terapistiniz sizin için en uygun olanı bulacaktır. Her terapi bireyselleştirilmiş ve kişiye özel olarak yürütülmektedir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİNE İHTİYACIM OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

Sağlık uzmanınız sizin veya çocuğunuzun bir konuşma bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsa, bazı tarama testlerini önerecektir. Bu testler, herhangi bir iletişim sorununun altında yatan nedeni belirlemeye yardımcı olacaktır.

Örneğin, çocuğunuz iletişim kurmakta zorlanıyorsa, sağlık uzmanınız işitme testi için çocuğunuzu bir odyoloğa yönlendirebilir. Çocuğunuz işitme testini geçerse, bir dil ve konuşma terapisti ile çalışması gerekebilir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ İÇİN EN DOĞRU YAŞ NEDİR?

Konuşma veya dil becerileri konusunda yardıma ihtiyacı olan herkes konuşma terapisinden yararlanabilir. Yardım almak için en iyi veya daha doğru olan bir yaş yoktur. Dil ve konuşma terapistleri her yaştan bireye uygun terapi yürütmektedir.

Araştırmalar, konuşma terapisine ihtiyaç duyan çocukların en çok gelişimi erken başladıklarında ve aileleriyle evde pratik yaptıklarında gösterdiklerini ortaya sunmuştur.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİNDE HANGİ AKTİVİTELER YAPILIR?

Çocuklar için konuşma terapisi, sıralama etkinlikleri, yerde etkileşim temelli oyunlar veya dil tabanlı masa oyunları gibi genellikle oyun oynamayı içerir.

Yetişkinler için, konuşma terapisi genellikle beyniniz ve ağzınız arasındaki koordinasyonu güçlendirmek gibi belirli beceri setlerini geliştirmeye veya yeniden inşa etmeye odaklanır.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Evet, konuşma terapisi milyonlarca insanın dil ve iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olan kanıta dayalı, etkili bir terapidir. Konuşma terapisi için başarının tek bir tanımı yoktur. Sağlık uzmanınızla veya konuşma terapistinizle, sizin özel bireysel ihtiyaçlarınıza uygun hedefler belirlenir ve bunlara nasıl ulaşabileceğiniz hakkında konuşulur.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİNE NE KADAR SÜRE İHTİYACIMIZ VAR?

Herkesin ihtiyaçları benzersizdir. Bazı konuşma bozuklukları yaşla birlikte düzelir – diğerleri ise düzenli konuşma terapisi gerektirir.

Konuşma terapisine ne kadar süre ihtiyacınız olduğu alttaki koşullara bağlıdır:

 • Yaşınız.
 • Konuşma bozukluğunun türü.
 • Konuşma bozukluğunun iletişim yeteneklerinizi ne kadar etkilediği.
 • Altta yatan bir sağlık durumunun varlığı.
 • Konuşma terapisine ne sıklıkla katıldığınız.